O nas

Nasze  gospodarstwo  rolne,  prowadzimy wspólnie z bratem w Kawęczynie 80 km od Warszawy. Okolica Maciejowic ściśle związana jest z historią Polski. Tutaj 10 X 1794r. rozegrała się bitwa, w której powstańcy Tadeusza Kościuszki ponieśli porażkę. Z tym wydarzeniem związane jest wiele miejsc w okolicy: 3 pomniki, Muzeum T. Kościuszki – Maciejowice, Kopiec Kościuszki – Krępa (10km), Drzewo Kościuszki (10km). W Podzamczu (6km) znajduje się zespół pałacowo parkowy, Izba Przyrodniczo-Leśna oraz ruiny baszty i stajni. W odległości 2,5 km od gospodarstwa płynie Wisła, po której można przepłynąć promem – Antoniówka Świerżowska (8 km), tam jest również Izba Regionalna  Wsi Nadwiślańskiej. W Górkach (25 km) znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Od kilku pokoleń  tradycyjnie zajmujemy się  hodowlą krów. Mamy też świnie, kozy, króliki, kucyka , kury, pieski i kotki.  Od 12 lat prowadzimy również  gospodarstwo agroturystyczne. Dla turystów przygotowaliśmy: 4 pokoje noclegowe ( w tym 1 z łazienką), dla 7-10 osób, 2 łazienki,  pokój wypoczynkowy z TV, Internet WiFi, pokój pamiątek, kuchnię. Jest ogród z placem zabaw dla dzieci, basen, altana, parking, rowery. Promujemy żywność jak najbardziej naturalną i jak najmniej przetworzoną. U nas można nauczyć się wyrobu serów zagrodowych z własnego  mleka krowiego i koziego, uczestniczyć w robieniu wszelkiego rodzaju przetworów z dostępnych owoców, warzyw i ziół, a także w pracach gospodarskich. W trakcie pobytu goście mogą korzystać z różnych form aktywnego wypoczynku, wycieczek pieszych, rowerowych, przejażdżki bryczką, gier na powietrzu. Każdego, kto kocha polską spokojną, cichą  wieś, spotkania z naturą i zwierzętami, a także smaczną, domową kuchnię opartą o własne produkty  zapraszamy do odwiedzenia nas.

Gospodarstwo nasze posiada rekomendację Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej GG- kategorię „jedno słoneczko”.

Brat prowadzi działalność gospodarczą od 2006r. odprowadza podatek od towarów i usług -VAT. Zrealizowaliśmy wnioski na Różnicowanie w kier. działaln. nierolniczej i Modernizacji gospodarstw  rolnych.  Pragnę kultywować  tradycje swojego regionu m.in. poprzez propagowanie tradycyjnej i regionalnej żywności. Moją pasją jest również przetwórstwo owoców, warzyw, ziół i mleka.  Na Liście Produktów Tradycyjnych są: zupa marchwianka i galaretka z czarnej porzeczki, która zdobyła Perłę 2018 i Laur Marszałka woj. mazowieckiego. Widząc  jak na naszym terenie zanika polska wieś, pragnę pełnić misję społeczną. W czasach gdy coraz więcej dzieci nie wie lub ma fałszywe wyobrażenie pochodzenia żywności i pracy na wsi, myślimy  o przygotowaniu  zagrody edukacyjnej, która ma na celu doświadczenie życia na  wsi i wszystkiego co się z tym wiąże.

U nas można uczestniczyć w robieniu twarogów i serów podpuszczkowych  z własnego  mleka krowiego i koziego, wykonywaniu wszelkiego rodzaju przetworów z dostępnych owoców, warzyw i ziół, rozpoznawaniu ich . Od 2019r. jesteśmy w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze, mamy gospodarstwo  zgłoszone do Sanepidu i PIW – i to co jest moją pasją, małe przetwórstwo mogę sprzedawać  jako Rolniczy Handel Detaliczny.

Nasze gospodarstwo chyba można powiedzieć, że przyjazne jest dla osób niepełnosprawnych. Siódmy rok w naszym gospodarstwie mieszka, pomaga osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym, z miasta, bez rodziny. Nauczył się obsługi zwierząt, jazdy skuterem, zdał egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Czasami zatrudniamy takie osoby to, też znaczy, że „wyciągamy” ich z bezczynności tzn. aktywizujemy.